Kako predavanje ne bi palo u zaborav tako lako, donosim vam par zanimljivosti!!! ( ali jedna opaska, s obzirom na činjenicu da je prof. držao predavanje na grčkom engleskom jeziku :) molim vas da ne zamjerite ako sam nešto krivo shvatila ili prevela )

 Znate li da Kinezi imaju neke IQ sposobnosti bolje od nas sa zapada???? Prof. Demetrou je u 10godišnjim istraživanjima došao do tih zaključaka. Naime prof. je tvorac trorazinske teorije inteligencije. Što to točno znači? Inteligencija je ljudska sposobnost snalaženja u novim situacijama, rješavanja nepoznatih problema, bez utjecaja prethodnog iskustva i navika. Svi posjedujemo određeni kvocijent inteligencije ili popularni IQ, kod nekih je taj kvocijent viši, kod nekih niži. IQ se mjeri testovima inteligencije; verbalnim, numeričkim ili vizualnim. Uglavnom, u postoje vrlo podijeljena mišljenja o tome kako je inteligencija zapravo strukturirana i da li ju čini samo jedan - glavni faktor, ili više međusobno ravnopravnih ( neki znanstvenici su navodili 7 glavnih faktora, neki 200!!! ), ili da postoje više faktora na više razina, hijerarhijski raspoređenih.

Demetrou je kako sam navela tvorac trorazinske teorije inteligencije. Na 3 razine nalazi se nekoliko različitih , ali povezanih sposobnosti koje svi imamo i s kojima se rađamo. Među njima je i sposobnost vizualne percepcije i vizualne brzine, za ljude koji imaju razvijenije te sposobnosti kažemo da su vizualni tipovi = visualisers. E pa dragi moji, Kinezi su bolji vizualizatori od zapadnjaka, tj. točnije rečeno Grka jer je upravo njihove sposobnosti uspoređivao prof. Istraživanja koja nam je na predavanju opisivao provedena su na uzrastu djece 8-15 godina.

Znate zašto Kinezi imaju bolje navedene sposobnosti????  Vjerojatno zato što djeca nakon završetka osnovne škole moraju biti sposobna znati prepoznavati 2570!!!!!!!!!!! različitih znakova njihovog pisma!!!!!  npr.  provedeno je istraživanje na klincima u osnovnoj školi u razredima u kojima su kineske i grčke djece. U prvom razredu je kod kineske djece bilo 2% vizualnih tipova,a  0.9% kod Grka. Na kraju osnovne škole, ista su istraživanja provedena, te je kod grčke djece bilo samo 9% vizualnih tipova, a kod kineske 26%!!!! Dramatičan porast, ali i ogromna razlika. No, smatra profesor da kada bi ista istraživanja proveli na Kinezima koji su rođeni npr. u SADi tamo žive te nisu morali učiti kineski jezik, te iste sposobnosti ne bi uopće bile tako razvijene.... ZANIMLJIVO doista.   

A sad nešto za mog bracu: ne, ova istraživanja nisu slična nacističkima :)) Stvar je u tome da je naglasak i bio na traženju dokaza o tome da li postoje neke kulturalne razlike u sposovnosti inteligencije, tj. koliko ona varira od kulture do kulture :)) Ne vrše se takva istraživanja uvijek na taj i sličan način..... :)) na hitlerofski način

Ok, a sad druga zanimljivost: prema riječima prof. naše sposobnosti dobijamo odmah po rođenju, dakle - structure of mind, i u pokusu koji je proveden s klincima starim 2 tjedna, u biti s bebachima, pazite što su otkrili!  Snimili su na kazetu jedan pokus, gdje se vidi kako udarcem jedne čaše u drugu, ova druga pada sa stola i razbija se, djeca nisu pokazivala previše interesa... i drugu scenu su vidjela, u kojoj kada jedna čaša pogurne drugu na rubu stola, ova druga poleti!!!!!! u zrak, i djeca su IZNENAĐENA kada to vide!!!!!! u dobi od 2 tjedna! nije li to fascinantno!
Postoji nešto što me zbunjuje, negdje sam pročitala da je važna osobina djece čuđenje i da sa odrastanjem ono tu osobinu postupno gubi i prihvaća svijet normalnim i navikne se na sve pojave i doživljene situacije, sve uzima zdravo za gotovo. Ali da na početku života, u djetinjstvu, npr. ako vidi da boca kečapa počne letjeti po kući da neće ni trepnuti jer zapravo ne zna da ona to inače ne radi.....ok...priznajem malo je filozofskija pretpostavka: pročitah to u Sofijinom svijetu.....ali znanost je ipak znanost....

Koga zanima više o kognitivnoj strukturi mozgicha, našoj svijesti i sposobnostima, te kako su se ona razvijala kroz čovjekovu evoluciju, preporučam profesoruvu preporuku: kniga Marilyn Donald: The origins of the modern mind!